Spændende og meget bynær landejendom med 10,6 ha skov og jord 🌳
Her får du en ejendom med en helt særlig karakter, hvor en beliggenhed ved byskiltet kombineres med 10,6 ha egen skov og natur lige i baghaven.
😍 Charmerende stuehus med 168 m² bolig
🏡 Mange originale detaljer er bevaret
🛏️ 5 regulære værelser – god plads til familien
✨ Gode muligheder for at sætte eget præg
🍽️ Spisekøkken samt stor stue/spisestue
♨️ Opvarmning via jordvarmeanlæg
🌲 10,6 ha egen skov medfølger
🔨 Stort udhus/værksted tæt på boligen
🐴 Tidligere staldbygning på 223 m² med muret, hvælvet loft
📍 Bynær beliggenhed lige ved byskiltet
🏫 Ca. 500 meter til skole, sportshal og børnehave
🛒 Daglivarebutik og god bager
🌿 Gåafstand til Øjesø
Søger du en ejendom med historie, karakter og mulighed for at sætte dit eget præg, er dette måske stedet. Det charmerende stuehus på 168 m² har bevaret mange af de originale detaljer, som giver huset en særlig atmosfære. Boligen rummer fem regulære værelser, spisekøkken, stor stue/spisestue samt badeværelse og øvrige funktioner, der giver god plads til familien.
Udearealerne byder på en flot gårdsplads med et hyggeligt terrassemiljø. Her ligger den gamle staldbygning direkte i tilknytning til gårdspladsen, og der er adgang til den tidligere stald på 223 m² med det flotte murede, hvælvede loft. Derudover er der udhus og værksted tæt på boligen.
Til ejendommen hører 10,6 ha egen skov, som giver god plads til at nyde naturen direkte fra hjemmet. Skoven giver mulighed for ophold og forskellige fritidsaktiviteter, og i skoven ligger et stort udhus med gode muligheder for opbevaring af maskiner, trailer, brænde mv.
Feldballe er en aktiv landsby med skole, sportshal, børnehave, indkøb, bager mv. og et godt lokalt fællesskab. Der er blot ca. 500 meter til skole og sportshal, mens Øjesø ligger i gåafstand fra ejendommen. Samtidig ligger Feldballe centralt på Djursland med kort afstand til både Ebeltoft, Rønde og Grenaa. Aarhus kan nås på omkring 40 minutter i bil.
Alt i alt en ejendom med en sjælden kombination af bynær beliggenhed, historisk bolig, store udbygninger og hele 10,6 ha egen skov.
Her er plads til både familieliv, fritidsinteresser og et liv med naturen tæt på.